Z życia klubów

3 lata temu zmarł Krzysztof Pajewski

Krzysztof Pajewski – pierwszy Polak, który został Mistrzem Świata w taekwondo ITF w 1988, rozpropagował tą dyscyplinę w naszym kraju i pokazał, że z naszą reprezentacją trzeba się liczyć na arenie międzynarodowej. Zmarł 08.11.2020 w wieku 57 lat na infekcję koronowirusa.

Krzysztof Pajewski urodził się 3 listopada 1963 roku niedaleko Zielonej Góry w miejscowości Lubsko. Mając trzynaście lat natrafił na cykl sportowych artykułów, które zawierały przykładowe lekcje kulturystyki oraz karate. Jak sam wielokrotnie podkreślał pierwszych kopnięć i uderzeń uczył się z gazet, a następnie z zapałem trenował w domu.

Początkowo zapisał się do sekcji karate kyokushinkai w Sulechowie gdzie trenował przez pół roku. Po ukończeniu ósmej klasy szkoły podstawowej przeprowadził się z rodzicami w okolice Koszalina. Chcąc kontynuować trenowanie sportów walki trafił do najbliższej sekcji kyoksul, która z czasem wyspecjalizowała się w treningach taekwondo. Wieloletnim trenerem Krzysztofa był Henryk Ficek, który nawiązał kontakty z koreańskimi instruktorami i stał się tym samym prekursorem taekwondo ITF w Polsce.

Przełomowym momentem dla Krzysztofa Pajewskiego okazał występ drużyny mistrzów Taekwon-do z Korei Północnej, który odbył się w 1982 roku. Obserwując imponującą sprawność i umiejętności zawodników Krzysztof utwierdził się w przekonaniu, że Taekwon-do jest stylem walki, w którym che się realizować.

W 1995 roku rozpoczął przygodę z pokrewna dyscypliną jaką był kickboxing czego owocem było mnóstwo tytułów jego podopiecznych. Był również organizatorem wielu zawodowych gal międzypaństwowych w Szczecinku. Dodatkowo w Bobolicach odbyło się wydarzenie sportowe o charakterze charytatywnym, a była to zawodowa gala kickboxingu.

Klub Sportów Walki w Szczecinku, którego Krzysztof był trenerem i założycielem zwrócił się do Burmistrza Miasta Szczecinek z propozycją aby nowo powstałe rondo zostało nazwane jego imieniem. Przeanalizowanych zostało wiele możliwości, jednak ostatecznie przegłosowana została propozycja złożona przez KSW Szczecinek. Niewątpliwie przyczyniła się do tego imponująca skala osiągnięć sportowych jaką posiadał na swoim koncie. Wystarczy choćby wspomnieć, że był pierwszym Mistrzem Świata w dalekowschodnich sztukach walki (taekwondo) – Budapeszt  1988 , Mistrzem Europy – Reading 1992, wielokrotnym Mistrzem Polski w taekwondo, członkiem i kapitanem reprezentacji Polski Taekwondo oraz trenerem Kadry Narodowej w Kickboxingu juniorów.

W roli trenera także odnosił spektakularne i międzynarodowe sukcesy, a świadczy o tym bardzo długa lista podopiecznych i wychowanków sięgających po najwyższe trofea na Mistrzostwach Polski, Europy oraz Świata. Warto przytoczyć takie nazwiska jak: Filip Chamera, Jakub Pokusa, Maciej Wysocki, Adrian Korkus, Bartosz Grat, Zbigniew Sołtys, Robert Stach i wielu innych wspaniałych sportowców.

Wspominając postać Krzysztofa Pajewskiego możemy dziś mówić o wspaniałym człowieku, którego działalność sprawiła, że był godnym ambasadorem sportu oraz aktywnego stylu życia. Prowadził również treningi oprócz klubu KSW Szczecinek w Koszalinie, Człuchowie, Czarnym, Kurowie, Złotowie, Pile, Kurowie oraz Okonku! Od 2021 roku współpracował z Polską Unią Taekwondo z bardzo dobrymi rezultatami czego była dominacja na arenie krajowej oraz wiele medali na Mistrzostwach Świata!

Warto również dodać, że w Bobolicach funkcjonuje filia KSW Szczecinek, której założycielem był Krzysztof Pajewski, a obecnie z wielkim zaangażowaniem  prowadzi ją jego syn Krystian Pajewski. Oprócz ronda, które jest miejscem upamiętniającym postać Krzysztofa, włodarze miasta Bobolice oraz Szczecinka planują zorganizować memoriał – turniej taekwondo lub galę sportów walki poświęcony jego osobie.

Najnowszym przedsięwzięciem jego wychowanków jest projekt upamiętniający trenera Krzysztofa Pajewskiego, który wygrał w budżecie obywatelskim miasta Szczecinek. Składają się na niego: gala sportów walki, wystawa, warsztaty oraz… mural, który przyozdobi jedną z kamienic.

 

 

0 Udostępnień