Z życia klubów

25 lat KCT

Ćwierć wieku – tyle czasu trwania i stałego rozwijania się klubu minęło Krakowskiemu Centrum Taekwon-do w 2021 roku. Oto historia jak z dwóch małych grup ćwiczących pod okiem jednego trenera powstał klub Mistrzów Świata i Europy, w którym 10 instruktorów pracuje z grupą blisko 900 adeptów.

Historia klubu sięga 1990 roku, kiedy to na Kurdwanowie oraz w Nowej Hucie młody instruktor Piotr Grzanka (Adamski) otworzył sekcje taekwon-do działające pod szyldem MKS Podgórze. Po 6 latach w głowie trenera Adamskiego dojrzała decyzja o założeniu własnego klubu. I tak 4 września 1996 roku z jego inicjatywy powstało Krakowskie Centrum Taekwon-do GTF, które wstąpiło do Polskiej Unii Taekwon-do GTF.

Od tego czasu działalność klubu została zintensyfikowana. Zawodnicy rozpoczęli cykliczną rywalizację sportową, zaczęli regularnie zdawać egzaminy na stopnie uczniowskie, a w końcu mistrzowskie. W 2000 roku trener Piotr Adamski wycofał się z taekwon-do, aby poświęcić się pracy zawodowej. Stery w klubie przejęła trójka jego wychowanków, posiadaczy czarnych pasów: Mikołaj Kotowicz, Maciej Michalik i Marcin Migas. Z nazwy klubu zniknął dopisek GTF z uwagi na większą skalę międzynarodowej współpracy klubu.

W międzyczasie powstały nowe grupy w Wieliczce oraz na Krowodrzy, a potem na  Olszy. Po raz pierwszy wydzielono grupy dla dzieci, rozpoczęto organizację letnich, a potem zimowych obozów taekwon-do. Szybko liczba uczestników zajęć przekroczyła 100 osób. W 2001 roku w Krakowie klub po raz pierwszy zorganizował Mistrzostwa Polski w Taekwon-do. W 2003 roku KCT było gospodarzem wyjątkowego turnieju – Drużynowe Mistrzostwa Polski odbyły się w podziemiach Kopalni Soli Wieliczka. Zapoczątkowano coroczny Mikołajkowy Turniej Taekwon-do skierowany do młodszych zawodników.

W 2005 roku w Cardiff w Walii Marcin Migas zdobył pierwszy (brązowy) medal z Mistrzostw Świata TI w walkach czarnych pasów. Po dwóch latach zdecydował się on porzucić karierę instruktorską.

Druga połowa lat 2000. to dalszy rozwój klubu. Filia na Olszy została połączona z filią na Dywizjonu 303. Przez pewien czas funkcjonowały filie na Stokach, na Ruczaju, w Białym Kościele, Skawinie, Zelczynie i Czułowie. Klub też uruchomił grupy Małych Smoków – były to pierwsze w Krakowie zajęcia sztuk walki dedykowane przedszkolakom.

Następna dekada to dalszy skok rozwojowy dla KCT. Klub przeprowadził na swoim terenie Mistrzostwa Europy w Taekwon-do oraz dwie edycje Mistrzostw Polski. Zapoczątkowano organizację Pucharu Krakowa. Do sztabu trenerskiego dołączyli kolejni wychowankowie klubu. Klub stał się czołowym ośrodkiem taekwon-do w Polsce. KCT przystąpiło również do Polskiego Związku Kickboxingu.

Tytuły Mistrzów Świata ITF Union zdobyli: Mateusz Dylawerski, Karolina Czech i Michał Krupa. Na podium Mistrzostw Świata w taekwon-do stawali również: Anna Buda, Michał Nowak, Jakub Włodarz Adam Zięba i Karolina Nowak.

W 2016 roku z klubu wydzieliły się dwie odrębne jednostki – z inicjatywy Adama Wargala powstał  Instytut Rozwoju Sportu oraz z pomysłu Macieja Michalika utworzona została Wielicko-Gdowska Szkoła Walki Prime. Jednocześnie otwarto kolejne grupy w Krakowie.

Ostatnie lata to również czas zdobywania doświadczeń międzynarodowych. Nasi zawodnicy odwiedzili m.in. Argentynę, Koreę, Wielką Brytanię, Czechy, Węgry, Armenię i Włochy. Dalsze plany pokrzyżowała pandemia. W jej trakcie klub kontynuował swoją działalność, czasami również w formule online. W tym czasie powstało pierwsze studio treningowe Dojang Nowa Huta.

Obecnie w KCT trenuje ok. 600 osób w filiach na Kurdwanowie, os. Albertyńskim, os. Niepodległości, os. Na Stoku, na Kozłówce, w Skotnikach, w Borku, na os. Podwawelskim i w Łagiewnikach. Dalszych 300 dzieci uprawia taekwon-do w przedszkolach niepublicznych i prywatnych szkołach. Zajęcia prowadzi 10 instruktorów. Całością przedsięwzięcia kieruje Zarząd pod przewodnictwem prezesa Mikołaja Kotowicza 5. dan.

0 Udostępnień